Çelik Kapılar Hakkında Teknik Detaylar

Çelik Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çelik kapı, çoğu insanın aklında ilk başta sağlamlık ve güvenlik duygusu uyandırsa da, günümüzde yaşanan hırsızlık olaylarıyla da anlaşılmaktadır ki her çelik kapı, aslında güvenli bir çelik kapı değildir.

Çelik kapının güvenliği, imalatçısının teknik bilgisine ve imalat yöntemine, kullanılan malzemenin kalitesine, dayanıklılığına ve uygulanan çelik kapı kilidine göre farklılık gösterir. Bilinmelidir ki çelik kapıların üzerinde kullanılan boya, ahşap, aksesuar gibi unsurlar ise çelik kapının dayanıklılığını arttırmak için değil, çelik kapıya estetik bir görünüm kazandırmak içindir.

Çelik kapı seçerken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu çelik kapının iç iskeletini oluşturan çelik yapıdır. Çelik kapı imalatında farklı yöntemler olmakla birlikte, çelik kapı imalatında genellikle 0.8 mm ile 2.0 mm arası çelik saclar tercih edilir. Gövde sacları genellikle 1.0 veya 1.2 mm sactan imal edilir. Çelik kapı kasasında kullanılan sac kalınlıkları ise genellikle 1.5 veya 2.0 mm şeklindedir. Daha kalın sac kullanımının tercih edilmeme sebebi hem imalat zorlukları hem de çelik kapının gereğinden ağır olup çalışmasında sorunlar yaşamamak içindir. Çelik kapı seçiminde asıl dikkat edilmesi gereken konu, çelik kapının ana gövde sacını destekleyen çelik sacların kalınlığı ve imalat şeklidir.

Çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kullanılan kilit sistemleridir. Piyasada farklı markaların farklı kilitleri bulunmaktadır. Bu kilitler, genellikle çelik kapıcılar arasında kilit milleri sayısına göre adlandırılırlar (14 nokta, 21 nokta gibi). Aslında önemli olan nokta çelik kapının kaç noktadan değil kaç bölgeden kilitlendiğidir. Çelik kapının kilit tarafında üst, orta ve alt olmak üzere üç bölgeden, bir de tepeye kilitleme yapmak kaydıyla toplam dört bölgeden kilitleme yapması yeterli güvenliği sağlayacaktır. Bunun dışında aynı bölgeden ne kadar mil kilitlediğinden öte millerin ne kadar sağlam imal edildiği daha önemlidir.

Çelik kapı imalat tipi ve çelik kapıda kullanılan kilitlerle birlikte, çelik kapı kilidin üzerine takılan çelik kapı bareli (anahtarın takıldığı şifreli bölüm) ve barel zırhı da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Çelik kapıda kullanılan barelin kırılmaması, kırılsa dahi yerinde çıkmaması çelik kapı barelleri için uygulanan güvenlik önlemleridir. Çelik kapı barelinin önüne yerleştirilen barel zırhı ise delinmeye karşı zorlaştırılmış ve kırılmayan tipte imal edilmiş olmalıdır. Aynı şekilde anahtarın, çelik kapının her yerinde uygulanan güvenlik sistemlerine uygun şekilde, patentli, maymuncukla açmaya karşı önlemler alınmış ve kopyalama yöntemleri belirli prosedürlerle gözetilen tipte olmasına özen gösterilmelidir.

Özen Çelik Kapı’nın kullandığı imalat yöntemlerini, teknolojik gelişmeleri takip ederek ve güvenlik esasını gözeterek yapılanmaktadır.

Özel Tasarım Çelik Kapı Yaptırmak İçin Hemen Tıklayın